Jak to začalo…


Jmenuji se Zuzana, narodila jsem se kdysi dávno v červenci v ostravské části Poruba. Před deseti lety jsem se díky jednomu skvělému muži přestěhovala do Švédska, zde jsem bydlela na dvou místech jiho – západně od Stockholmu a potom jsme se konečně přestěhovali do vlastního bydlení tentokrát severo-západně od Stockholmu do Bro.

Tam se nám narodila dcera Karolina a já se začala zajímat o to co vlastně používám pro svou dceru na hygienu…a zjistila jsem nepěkné věci. Začala jsem pátrat po složení přípravků které jsme měla doma a z hrůzou zjišťovala co mám doma za jedy… Podotýkám že nejsem žádná BIO matka…ale realisticky uvažující tvor a tvrzení že v tomto produktu je sice jed…ale v tak malém množství že to nevadí, mně nepřesvědčilo neboť když jsem si spočítala kolik těch „malých“ dávek „jedu“ do sebe dohromady běžný člověk za den dostane rozhodla jsem se že to takto nechci…a začala jsem pátrat po zdravější alternativě…a jako první se mi dostal před oči článek o mýdle…a tak to vše začalo.

 

Začala jsem se zajímat o to co to vlastně mýdlo je a co mýdlo není… zprvu jsem měla obavy vyzkoušet vyrobit si mýdlo z hydroxidu sodného…ale když jsem četla dál o mýdlové hmotě, zjistila jsem že zase obsahuje chemické látky kterým se chci vlastně vyhnout a tak mi nezbývalo nic jiného než to že musím vyzkoušet vyrobit si opravdu přírodní mýdlo sama…takže začala fáze studování a nákupu materiálu.

Moje první mýdlo byla celkem katastrofa… bylo to mýdlo podle receptu z nějakých anglických webovek a mělo to být mýdlo ze 100% olivového oleje s kokosovým mlékem…bylo předem odsouzeno k nezdaru:

  1. koupila jsem v neznalosti hydroxid sodný v drogerii, který nebyl vhodný pro výrobu, nebyl totiž ani zdaleka 100%…takže výsledné přetučnění bylo mnohonásobně vyšší než mělo původně být…
  2. použila jsem vlastně recept ne příliš vhodný pro začátečníky…neboť jsem použila extra virgin olivový olej, který má tu vlastnost že velmi pomalu emulguje a dosáhnout stopy pouze s tímto olejem je velmi, velmi zdlouhavá činnost i z výkonným mixérem. (málem jsem mixér zavařila) a také kokosové mléko místo vodní složky není pro začátečníka příliš vhodné…nejdříve jsem ho zamrazila a pak rozpouštěla v hydroxidu… což je praktika spíše pro pokročilejší mýdlaře….
  3. Mýdlo jsem v obavě že půjde velmi rychle do stopy (ha ha ha) vyráběla na altánu kde bylo v té době hooodně mínus (tehdy snad -15 °C) , takže logicky ještě o to pomalejší stopa…atd…mýdlo jako takové vzhledem k tomu že je 100% oliva musí dlouho zrát, takže mýdlo bylo dlouho měkké a to mně taky odradilo…byla jsem zmatená a tak jsem ho potom vyhodila aniž bych ho použila.
První pokus proběhl 5.1.2016

Váhala jsem jestli se pustím do dalšího pokusu… nicméně druhý pokus dopadl o poznání lépe…

jako šampon bylo nepoužitelné… pivní mýdlo s hřebíčkem
Druhý pokus 16.1.2016

Následoval třetí pokus…mandlové mýdlo s medem a mlékem

Moje třetí v pořadí vyrobené mýdlo
21.1.2016

Jak je vidět vydala jsem se opravdu nelehkou cestou, neboť ve všech třech případech jsem si vybrala mýdlo pro pokročilejší mýdlaře… 1. mýdlo kde místo vody je použité mražené kokosové mléko, 2. mýdlo kde je místo vody použité zmražené černé pivo a 3. mýdlo které má místo vody zmražené ovčí mléko…. no musím říct že tyto dvě mýdla byli super na to že jsem všechny informace čerpala z internetu a ještě v angličtině 🙂

A potom následovalo mýdlo které s obměnou vyrábím moc ráda doteď:

Mrkvové mýdlo se skořicí a medem

Tak to šlo jedno mýdlo za druhým, sem tam nezdar a rozčarování, ale vždy jsem to zkoušela znovu a znovu…už od druhého receptu si počítám a vytvářím recepty na mýdlo sama. Rozhodla jsem se že moje mýdlařské jméno bude FreyaHemgjord… a co to vlastně znamená?

Freya je moje přezdívka kterou používám již dlouhá léta a hemgjord znamená švédsky doma vyrobené…

V říjnu roku 2018 jsme se natrvalo přestěhovali s manželem a dcerou zpět do české republiky…to proč jsme to udělali zde nebudu uvádět, neboť o tom by mohl vzniknou celý článek…ale já se rozhodla že si své mýdlařské jméno ponechám. Momentálně hledáme své místečko k žití v české republice a až jej najdeme chtěla bych svou vášeň pro výrobu mýdla proměnit ve své zaměstnání…jestli se to povede to se teprve uvidí.