Mýdlo

Povánoční mýdlování

Včera jsem po dlouhé době měla čas na mýdlo a tak jsem se rozhodla že vyrobím rovnou dvě najednou.


První mýdlo je s modrým jílem. Chtěla jsem vyzkoušet modrý jíl, který jsem koupila tak před půlrokem, ale zatím nebyla příležitost jej použít. Rozhodla jsem se, že mýdlo vyrobím na dvakrát. Obě části jsou v základu stejné, obě mají stejnou vůni, jen obsah jílu je jiný.

Spodní vrstva indigo a oxid titaničitý, horní vrstva modrý jíl.

Mýdlo je ovoněno směsí tří vonných olejů, cotton fresch, cucumber a white musk. Jako základní oleje jsou použity olivový panenský olej, bambucké máslo, kokosový olej a ricinový olej.

Do první části jsem přidala kaolin a hmotu umíchala do emulze, pak jsem hmotu rozdělila na dvě části, do jedné jsem přidala indigo s modrým jílem rozmíchaným ve vodě a do druhé části jsem přidala oxid titaničitý také rozmíchaný ve vodě. Na první část jsem použila techniku „in pot swirl“ po mírném zatuhnutí jsem použila tvarovanou štěrku a vytvořila jsem na povrchu tvar vlnek.

Mezitím jsem rozehřála oleje na další vrstvu. Poté jsem je smíchala s louhem ve kterém jsem rozpustila hedvábí, stejně jako v předchozí hmotě. V olejích jsem rozpustila modrý jíl a špetku modrého oxidu. Po promixování do lehké stopy jsem druhou vrstvu nalila na spodní a horní část jsem lžičkou vytvořila vlnky které jsem posypala himalyskou solí a makovými zrníčky. Mýdlo pak putovalo do trouby.

Mýdlo po nakrájení voní jemně pudrově. Bohužel modrý jíl i indigo se zbarvilo spíše do zelena. Velmi ráda vyrábím mýdla, kde je v jedné části zastoupen oxid titaničitý a v druhé části, která je bez titanu přidávám pouze barvu, nebo hmotu nechávám zcela neobarvenou, po smíchání obě hmoty dohromady vytváří úžasnou strukturu.


Druhé mýdlo jsem se rozhodla pojmout jako pánské, ale kombinace esenciálních olejů patchuli, cedr a Bois de Siam není tak výrazně pánská jak jsem si myslela a mýdlo voní krásně kořeněnou-lesní vůní.

Použité oleje jsou sádlo, olivový panenský olej, ve kterém byl macerován rozmarýn, kokosový olej, bambucké máslo, konopný olej a ricinový olej. Do olejů jsem přidala zelený jíl, nimbový prášek, chlorellu a spirulinu.

Po přidání louhu jsem hmotu umíchala do emulze a trochu odlila stranou, do ní jsem přidala kokosové aktivní uhlí a domíchala do lehké stopy. Do formy jsem nejdříve vlila zelenou část poté jsem přilila černou a promíchala. Na povrch jsem ještě nalila zelenou část a na kraj zbytek černé, trošku zdobení a je hotovo, šup s ním do trouby k prvnímu mýdlu.

čerstvě nalité mýdlo

Po vyndání z formy, jsem mýdla nakrájela, ořezala hrany a orazítkovala zlatou micou a nyní již odpočívají a zrají… a já už se moc těším na to až je poprvé rozmydlím…a také na to až vznikne další…


Výroba mýdla je něco co mne naplňuje, ten pocit, když se mýdlo povede… ta chvíle napětí při vyndávání z formy, krájení a zkoušce fenoftaleinem, kdy s napětím očekáváte zda-li je mýdlo opravdu v pořádku, ta chvíle kdy zjistíte, že je vše v pořádku. Celý proces výroby mýdla od vymyšlení receptury, přípravu olejů a louhu, míchání, zdobení, čekání… vyndávání z formy, krájení, razítkování…nekončí ani když chodíte mýdla která zrají kontrolovat, oňufávat…je to nádherný proces a mou duši naplňuje. Po každém vyrobeném mýdle cítím že jsem šťastná a tak nějak tuším, že tato „závislost“ mne bude doprovázet velmi dlouho…

Tak tedy s radostí a vášní vyhlížím nový rok a doufám, že ten pocit, který zažívám při výrobě těchto mazlíků mi vydrží i v příštím roce. To samé přeji všem mýdlařům a těm kteří mýdlo nevyrábějí, ale jsou „vášniví“ uživatelé, teď alespoň víte jak se cítí mýdlař při výrobě mýdla.

Vše nejlepší v novém roce a mýdlu zdar!

Normální