Mýdlo

HT HP Technika- Propolisové mýdlo

Již dlouho jsem chtěla vyzkoušet metodu HT HP, pokud se ptáte co je to za metodu, tak celá se jmenuje High Temperature Hot Process , v překladu tedy horký process za vysokých teplot, tedy pravý opak procesu výroby za studena. Vyzkoušet tuto metodu jsem se rozhodla, neboť jsem vždy měla problém v horkém procesu mýdla dostat mýdlo do formy v trochu tekutějším stavu (vždy jsem používala pomalý hrnec). Zhlédla jsem nějaká videa na youtube…ale pořád jsem se na to necítila.

V této technice se pracuje s velmi horkými oleji a z roztokem hydroxidu sodného který dosahuje teplot okolo 90°C. Podařilo se mi natočit video, které zachycuje celý proces vzniku mýdla. Musím říci že mne tato technika uchvátila a pravděpodobně svůj pomalý hrnec budu používat už jen na mýdla tekutá.

Musím uznat že jsem pracovala s respektem, neboť při této technice je žádoucí tzv. vuklán , kdežto pokud se nám to stane při studeném procesu je to nežádoucí… a uhlídat vulkán tak aby nám všechna hmota nevytekla z nádoby… tomuto mýdlu se sice musíte věnovat celou dobu výroby (narozdíl od pomalého hrnce) ale za to vás odmění perfektní „tekutou“ hmotou a úsporou času. Mýdlo je prakticky hotové za 25 minut, kdežto v pomalém hrnci to trvá od dvou do čtyřech hodin.

obrázek jsem si vypůjčila z webu soapqueen.com
Takto vypadá vulkán…zde nechtěně při studeném procesu.

Pro toto mýdlo jsem se inspirovala mýdlem, které vyrobila nekorunovaná královna HP Martina Řeháková, děkuju Martinko ♥. Použila jsem také tinktury, které jsem si vyrobila a to tinkturu propolisovou, kadidlovou a myrhovou. Další ingrendience byl bílý selský jogurt, syrovátka, manjistha(mořena) prášek který jsem měla předtím macerovaný v olivovém oleji a na přetučnění jsem použila směs olejů vavřínový, makadamiový, konopný a lanolin.

mýdlo ještě horké ve formě

S hmotou se pracovalo velmi dobře a vulkán naštěstí nebyl nijak extra divoký, takže se to dalo uhlídat a ještě si připravit ingredience které jsem dávala po gelové fázi. 80%-ní alkoholové tinktury jsem tam dala dohromady jen 20g na kilo olejů (2%) (Martina dávala 200g na 1 kg-20%) ale příště vyzkouším rozhodně více! Třeba bude hmota ještě tekutější.

Ještě jednou děkuji Martinko nejen za inspiraci, ale hlavně za nakopnutí…že jsi mi dala znovu podnět abych vyzkoušela hp mýdlo a nebála se toho že bude hmota příliš tuhá! Tohle mýdlo krásně pění a nádherně voní i přesto že neobsahuje žádné vonné ani esenciální oleje! Asi jsem se zamilovala do hp♥

Olivový olej (paprika, mořena, curry, alkana, kurkuma-infuse), demi voda, bambucké máslo, kokosový olej, ricinový olej, včelí vosk, konopný olej, lanolin, makadamiový olej, vavřínový olej, tinktura propolisová, myrha, kadidlo. syrovátka, jogurt, mořena.

Normální

2 komentáře: „HT HP Technika- Propolisové mýdlo

  1. Pingback: Borové HTHP mýdlo | FreyaHemgjord

  2. Pingback: Tuhé sprchové máslo | FreyaHemgjord

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s