Mýdlo

HT HP Technika- Propolisové mýdlo

Již dlouho jsem chtěla vyzkoušet metodu HT HP, pokud se ptáte co je to za metodu, tak celá se jmenuje High Temperature Hot Process , v překladu tedy horký process za vysokých teplot, tedy pravý opak procesu výroby za studena. Vyzkoušet tuto metodu jsem se rozhodla, neboť jsem vždy měla problém v horkém procesu mýdla dostat mýdlo do formy v trochu tekutějším stavu (vždy jsem používala pomalý hrnec). Zhlédla jsem nějaká videa na youtube…ale pořád jsem se na to necítila.

V této technice se pracuje s velmi horkými oleji a z roztokem hydroxidu sodného který dosahuje teplot okolo 90°C. Podařilo se mi natočit video, které zachycuje celý proces vzniku mýdla. Musím říci že mne tato technika uchvátila a pravděpodobně svůj pomalý hrnec budu používat už jen na mýdla tekutá.

Musím uznat že jsem pracovala s respektem, neboť při této technice je žádoucí tzv. vuklán , kdežto pokud se nám to stane při studeném procesu je to nežádoucí… a uhlídat vulkán tak aby nám všechna hmota nevytekla z nádoby… tomuto mýdlu se sice musíte věnovat celou dobu výroby (narozdíl od pomalého hrnce) ale za to vás odmění perfektní “tekutou” hmotou a úsporou času. Mýdlo je prakticky hotové za 25 minut, kdežto v pomalém hrnci to trvá od dvou do čtyřech hodin.

obrázek jsem si vypůjčila z webu soapqueen.com
Takto vypadá vulkán…zde nechtěně při studeném procesu.

Pro toto mýdlo jsem se inspirovala mýdlem, které vyrobila nekorunovaná královna HP Martina Řeháková, děkuju Martinko ♥. Použila jsem také tinktury, které jsem si vyrobila a to tinkturu propolisovou, kadidlovou a myrhovou. Další ingrendience byl bílý selský jogurt, syrovátka, manjistha(mořena) prášek který jsem měla předtím macerovaný v olivovém oleji a na přetučnění jsem použila směs olejů vavřínový, makadamiový, konopný a lanolin.

mýdlo ještě horké ve formě

S hmotou se pracovalo velmi dobře a vulkán naštěstí nebyl nijak extra divoký, takže se to dalo uhlídat a ještě si připravit ingredience které jsem dávala po gelové fázi. 80%-ní alkoholové tinktury jsem tam dala dohromady jen 20g na kilo olejů (2%) (Martina dávala 200g na 1 kg-20%) ale příště vyzkouším rozhodně více! Třeba bude hmota ještě tekutější.

Ještě jednou děkuji Martinko nejen za inspiraci, ale hlavně za nakopnutí…že jsi mi dala znovu podnět abych vyzkoušela hp mýdlo a nebála se toho že bude hmota příliš tuhá! Tohle mýdlo krásně pění a nádherně voní i přesto že neobsahuje žádné vonné ani esenciální oleje! Asi jsem se zamilovala do hp♥

Olivový olej (paprika, mořena, curry, alkana, kurkuma-infuse), demi voda, bambucké máslo, kokosový olej, ricinový olej, včelí vosk, konopný olej, lanolin, makadamiový olej, vavřínový olej, tinktura propolisová, myrha, kadidlo. syrovátka, jogurt, mořena.

Normální

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s