Mýdlo

Oslava Života- červená barva

Další v pořadí třetí mýdlo vyrobené pro soutěž v přírodním barvení, tentokrát zadání červené odstíny. Vzhledem k tomu že červená barva je v CP mýdlech trochu obtížnější rozhodla jsem se tentokrát nedělat čtyři různé barvy ale jen odstíny barev. V této soutěži nelze použít ani barevné oxidy ani barevné jíly, tudíž opravdu obtížné. Rozhodla jsem se pro použití Mořeny ( ájurvédským označením Manjistha ) v prášku a Dračí krev. Vzhledem k tomu, že vrstvy musejí být čtyři, rozhodla jsem se experimentovat s Mořenou.

Proč se mýdlo jmenuje právě Oslava Života? Je to jednoduché jaký význam má červená barva? Červená je teplou stimulující barvou. Oživuje nás a dodává nám odvahu. Symbolizuje krev, vitalitu, sílu života a energii

Vůni jsem vybrala následující: Největší podíl má v mýdle Litsea Cubeba, poté následuje Pačuli a Pomeranč nakonec , vše jsou esenciální oleje.

Mořena skvěle působí při kožních problémech, ekzémech, lupech nebo citlivé pokožce hlavy. Je to vynikající bylina na čistění krve, tedy podobně jako naše kopřiva. Na rozdíl od kopřivy ale ještě navíc obsahuje hnědočervené barvivo, díky kterému se využívá jako doplňující ingredience u barev, které jsou hnědé nebo mahagonové.

Jedna vrstva je s obsahem Mořeny pouze v louhu (prášek jsem před přidáním do louhu chtěla přefiltrovat přes plátno…ale vzdala jsem to a nakonec jsem jen přecedila přes velmi jemné sítko), zatím co další vrstvu jsem udělala jen jsem ve stopě přidala další prášek Mořeny a pořádně rozmíchala, čímž by se měla vytvořit sitější barva.

Mořena v roztoku hydroxidu sodného a hedvábí.

na fotografii na pravé straně je hmota s přidáním Mořeny do stopy a vlevo je hmota s Mořenou jen v louhovém roztoku.

Třetí část obsahuje dračí krev a čtvrtá část je s přidáním směsi mořeny, aktivního uhlí a papriky.

Sangre de Drago (Dračí krev) čistý sušený latex z peruánské rostliny Croton lechleri, kterou domorodci v Peru a jiných částech Jižní Ameriky používají při různých onemocněních. Jeho spektrum použití je velmi široké. Je sbíráno za úsvitu poraněním stromu. Jelikož mízu strom vylučuje na svoji obranu a k hojení, je jasné k čemu byla brzy po objevení tamějšími domorodci užívána. Později je sušen. Vzniká takto extraktovaný prášek vhodný jako zásyp na rány.

Vnější použití: Pro své analgetické a antivirotické účinky je užitečný při různých druzích poranění. Urychluje podporu hojení a zacelení ran. Zároveň chrání před vniknutím infekcí. Velmi dobrá je odezva potíráním, vyplachováním či kloktáním při napadení mandlí či při zanícení dutiny ústní, zánětů dásní apod. Dobré zkušenosti jsou i s reakcí na bradavice, které zevně potíráme. Uleví po bolestivém bodnutí hmyzem.

Krev draka se využívá hlavně jako zásyp na drobná poranění, přičemž je po zásypu zastaveno krvácení a urychluje se proces hojení. Dračí krev se často přidává i do mastí pro své antibiotické a protizánětlivé vlastnosti. Doporučována je i v případech špatně se hojících vředů a hemoroidů.

Mýdlo jsem vyráběla na dvakrát. Nejdříve jsem vyrobila dvě části. První část Mořena bez prášku, druhá část je s Mořenou v louhu a s práškem ve stopě, mýdlo jsem nechala do druhého dne a pak nakrájela na kostky, které jsem v jedné vrstvě dala na střídačku zpět do formy, pak jsem vyrobila vrstvu s dračí krví, nechala jsem vrstvu trochu zatuhnout a poté jsem doplnila další vrstvu nakrájeného mýdla a nakonec vyrobila poslední vrstvu se směsí mořeny, uhlí a papriky. Nakonec šlo mýdlo na hodinu a půl do trouby na 60°C a potom do ručníku.

Druhý den, jsem mýdlo nakrájela a orazítkovala, vzhled trochu kazí sodný prach který se mi dostal na povrch mýdla, ale jinak jsem z výslednou barvou spokojená. Vzor se taky uplně 100% nepovedl tak jak jsem zamýšlela, ale vše je jednou poprvé…takže příště už lépe -:D

Složení mýdla: sádlo, demivoda, bambucké máslo, kokosový olej, olivový olej, slunečnicový olej HO, mandlový olej, ricinový olej, esenciální olej: litsea cubeba, pačuli, pomeranč. Mořena (manjistha), dračí krev, humánní hedvábí.

Normální

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s