Mýdlo

Solankové mýdlo

Toto solankové mýdlo vzniklo jako druhý pokus o mýdlo do soutěže mýdlařů (glycerinové říčky). A co to vlastně je solankové mýdlo? V zásadě se vyrábějí dva druhy mýdla se solí, to první je solné mýdlo (solný kámen) a to druhé je solankové mýdlo, hlavní rozdíl v těchto dvou mýdlech je jak množství soli použité při výrobě, tak rozdílné zpracování soli. Zatím co solné mýdlo obsahuje od 20-200% soli, která se přidává do již emulgované hmoty a poté se mýdlo vlije do formy, v mýdle tak zůstanou krystalky soli, působící abrazivně v závislosti na hrubosti použité soli, tak solankové mýdlo se vyrábí tak, že sůl rozpustíme v tekutině kterou používáme pro rozpuštění NaOH ( na 100g vody maximálně 33g soli) , v mýdle tak nezůstávají krystalky soli a není tudíž abrazivní.

Mýdlo je záměrně bez jakékoli vůně aby zůstalo co nejjemnější.

Solanka je velmi prospěšná na pleť, pomáhá desinfikovat a hojit rány, a váže vodu v kůži.

Oxid zinku má protizánětlivé a mírně antibakteriální účinky.

Lékořice obsahuje látky, které dokážou suplovat kortizol přirozeně vyrobený naším tělem,určité látky obsažené v lékořici zabraňují rozpadu našeho vlastního kortizolu – to znamená, že kortizol zůstává tělu k dispozici delší dobu. Tedy lékořicový extrakt opravdu dokáže nahradit glukokortikoidy. A v obou případech při vnitřním i vnějším užití.
Lze tedy použít u vyrážek, ekzémů, pupínků a jiných kožních zánětlivých ložisek.

Toto mýdlo je zvláštní tím, že já vlastně nevím jak moc je voda nasycena solí, protože voda použitá v tomto mýdle je voda kterou jsem si přivezla z Chorvatska z jedné přenádherné modré laguny, která se nachází na ostrově Brač, konkrétně Postira – LOVREČINA BAY. Voda tam byla nádherně čistá a tak nasycená solí, že bylo nemožné se potopit, voda vám to prostě nedovolila. Slanost Jadranského moře činí 38 promile, tj. 38 g v 1 litru vody, ovšem netroufám si tvrdit jaké procento soli bylo v této vodě.

LOVREČINA BAY

Již minulý rok jsem z této vody vyrobila mýdlo, v tomto mýdle jsem použila i písek a mušle z pláže.

“Vzpomínka na Chorvatsko”
rok 2018

A dnes dozrál čas a já použila druhou polovinu této vody…musím uznat že mně mrzí že, jsem si nepřivezla této vody alespoň 2 litry. Mýdlo jsem rozdělila na dvě části, první část 200g olejů poměr vody: 1.6 vody :1 NaoH, do hmoty jsem přidala lékořicový prášek a nalila do formy. Poté jsem připravila ze stejného složení olejů hmotu 280g olejů a zde byl poměr vody vyšší (kvůli glycerinovým říčekám) 2.5 vody : 1 NaOH, do této hmoty jsem přimíchala oxid zinku, poté jsem hmotu rozdělila na 1:3. Jednu třetinu jsem nabarvila modrou micou Aquamarine a dvě třetiny hmoty jsem ještě dobarvila oxidem titanu aby opravdu bílá bíla byla…

Pak šlo mýdlo na 4 hodiny do trouby na 60°C aby jsem zajistila gelovou fázi a podpořila vznik glycerinových říček. Mýdlo pak zůstalo v troubě dalších 6 hodin. Potom putovalo ještě zabalené na topení. Ráno jsem začala krájet a bohužel zjistila že se mi ty glycerínové říčky nepodvedly 😦

Co na to říci… ono to tak někdy bývá, že když se o něco se snažíte tak to nevyjde a když to nechcete tak vás to potká… ale mýdlo je to pěkné!

Možná tedy ještě jeden pokus bude…

Složení:Mořská voda, Sádlo, Olivový olej, Kokosový olej, Bambucké máslo, Ricinový olej, Lékořice, Citrát, oxid zinku, Oxid titanu, Mica oxid.

Normální

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s